Sport og Idræt i Svendborg – kontakt@sis-svendborg.dk

Pulje til opstart af E-sport og gamingaktivitet er atter åben

Pulje til opstart af e-sport- og gamingaktiviteter  

 

Puljen er rettet mod folkeoplysende foreninger som ønsker at igangsætte esport- og gamingaktiviteter i foreningsregi.
Foreningerne kan søge midler til nødvendigt udstyr, som er hjemmehørende i foreninger. Der kan ikke søges til personligt udstyr.

Der er afsat i alt 70.000 kr.

Puljen er åben frem til 1/8-2018

Indkomne ansøgninger behandles på udvalgsmøde den 22. august 2018, hvor der gives støtte til tre udvalgte opstartsprojekter.

 

Puljen fordeles efter følgende kriterier;

  • ansøger skal være en godkendt folkeoplysende forening
  • at aktiviteterne foregår på fast tilrettelagte tidspunkter
  • krav om medfinansiering: Puljen giver mulighed for at dække op til 50% af etableringsudgifterne til opstart af e-sport- og gamingaktiviteter.
  • der ydes ikke tilskud til driftsudgifter
  • medlemmer skal tilbydes mulighed for at blive trænet af en e-sportskyndig instruktør
  • at foreningen er medlem af e-sport Danmark, som er det nationale landsforbund for elektronisk sport

 

Ansøgning

Ansøgningen skal indeholde følgende;

  • en motiveret ansøgning
  • målgruppebeskrivelse
  • en beskrivelse af, hvilke personlige- faglige- og sociale målsætninger foreningen opsætter for aktiviteten
  • en aktivitetsplan
  • et budget, med et overblik over udgifter til etablering og forventet kommende driftsudgifter.
  • tilbud fra min to forskellige leverandører
  • en beskrivelse af, i hvilke lokaler aktiviteten skal finde sted.

 

Ansøgningsskema E-sport

 

Ansøgninger vedrørende uddannelse af instruktører/trænerer rettes til kursuspuljen i Svendborg Idræts Samvirke. Læs yderligere: http://www.sis-svendborg.dk/sis/kursustilskud/

 

Spørgsmål vedr. puljen rettes til Bjarne Abildtrup, Fritidskonsulent i Svendborg Kommune på tlf. 30175758 eller mail: bjarne.abildtrup@svendborg.dk